WOJNY RODZINY GUCCI

13.6.14

   Jak pewne wiecie, interesuję się historią mody. Na polskim rynku nie ma wielu publikacji z tej dziedziny, więc kiedy tylko cokolwiek się ukazuje - natychmiast muszę to mieć:).
   Jedną z owych pozycji "modowych" są "Wojny rodziny Gucci" Jenny Gucci (wyd. Pascal). Wbrew pozorom - jakie daje sensacyjna otoczka tego wydawnictwa - jest to historia oparta na faktach. Jenna Gucci była żoną Paola, jednego z wnuków założyciela marki (Guccia Gucciego). Ona jest zarówno autorką jak i narratorką książki, w której przedstawia historię swojego burzliwego związku z jednym z Guccich. Opowiada w niej również o luksusowym życiu potentatów mody, opisuje charakter poszczególnych członków rodziny oraz ogólnie zarysowuje kontekst tamtych czasów.


   Nie można traktować tej książki jak biografii w ścisłym znaczeniu tego słowa, ponieważ Jenna (dysonans poznawczy) dość często daje do zrozumienia, że właściwie wiele z sukcesu marki Gucci to jej zasługa. Z drugiej strony czuję, że w "Wojnach..." czystej fikcji literackiej jest niewiele, nie mogę więc powiedzieć, że to powieść sensacyjna. Niezależnie od gatunku - bardzo przyjemnie się czyta tę książkę.
   Jenna umiejętnie nakreśla "klimat luksusu". Pomaga zbliżyć się do Guccich - ich historii i burzliwych charakterów. Wszyscy bracia są porywczy i gwałtowni, a pieniądze tylko podsycają te uczucia. Paolo z kolei dodatkowo jest... chyba zły, a na pewno nienormalny. Jego zachowanie pasuje do profilu szaleńca z kroniki policyjnej, a nie szanowanego panicza Gucci. Jenna w pewnym momencie przeżywa koszmar, ale nie zapomina o kompletnej opowieść i (na szczęście) nie skupia się wyłącznie na swojej historii.
   Myślę, że to pozycja obowiązkowa dla każdej wielbicielki mody.
   Jesteście ciekawe moich kolejnych kandydatów książkowych na półkę "historia mody"?

Te teksty również mogą Ci się spodobać:

4 komentarze

 1. Chętnie przeczytam, zaciekawiłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. słyszałam o niej, ale nie czytałam więc chyba po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytałabym tą książkę, bo tematyka interesująca ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesująca tematyka. Ja w ogóle bardzo lubię czytać biografie znanych ludzi, więc z chęcią dowiem się o innych kandydatach książkowych o modzie:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za KAŻDY komentarz:). Wszystkie czytam i nieodmiennie się z nich cieszę:).
Jeżeli chcecie zostawić link do swojego bloga albo posta, który tematycznie jakoś pokrywa się z którymś z moim - proszę, nie mam z tym problemu, ale będzie mi miło, jeżeli przy okazji dołączycie do grona Obserwatorów;).
Pozdrawiam!!!
Spinki i Szpilki

Like us on Facebook