CZEGO NIE WIECIE O MENSTRUACJI?

16.1.16

   Kobiety miesiączkują. Często z bólem, dodatkowymi dwoma kilogramami i apetytem na słodko-słone. Niesamowite i przerażające jednocześnie. Czasem w trakcie okresu chciałabym zamieszkać w sklepie ze słodyczami i chipsami, by móc zjeść wszystko. Z drugiej strony - gdyby nie "niedyspozycja", jak tłumaczyłabym wuefiście w szkole notoryczny brak spodenek do ćwiczeń?
   Wiecie, że w Japonii od lat każdej kobiecie w pracy przysługują w miesiącu dwa wolne i płatne dni z okazji menstruacji? Naprawdę.

   źródło: www.bustle.com
      Dziś przedstawię Wam kilka rzeczy, których pewnie nie wiecie o okresie - tak na pociechę i ku wiedzy w sobotni wieczór;).
   - Przeciętna kobieta w sumie przechodzi okres przez 3500 dni
   - A jeśli używa tamponów, to na całe życie schodzi jej około 11400 sztuk - ile to pieniędzy!
   - Dawniej krwi menstruacyjnej używano jako lekarstwa na brodawki, znamiona, dna, wola, hemoroidy, padaczki, robaki, trąd, i bóle głowy.
   - W pewnym momencie w historii kobiety odczuwające bóle miesiączkowe były wysyłane do psychiatry, ponieważ uważano, że odrzucają swoją kobiecość.
   -  W Japonii kobiety mają tzw. wolne menstruacyjne dołączone do urlopowych standardów jeszcze w 1947 roku pod nazwą seirikyuuka, czyli "wolne fizjologiczne". To dwa wolne i płatne dni, które mogą wykorzystać wyłącznie z powodu miesiączki. Cywilizacja.
   -  Aborygeni używają menstruacyjnej krwi jako trucizny przed wrogami. Ponadto, mężczyźni pochodzący z tego plemienia pozazdrościli miesiączkującym kobietom i starają się nawet naśladować menstruację. Podczas specjalnego rytuału nacinają swoje penisy, powodując tym samym krwawienie.
   -  Kobiety plemienia Beng, z Wybrzeża Kości Słoniowej podczas miesiączki przygotowują specjalne danie, które mogą spożywać tylko kobiety, które już miesiączkowały. Lud Dogon z Zachodniej Afryki buduje specjalne baraki w których mieszkają w odosobnieniu miesiączkujące kobiety.

   Wiedziałyście o tym?;)

Te teksty również mogą Ci się spodobać:

9 komentarze

 1. Brawo Japonczycy :) U nas tez by sie takie wolne przydalo! Ja mam za to dostawe czekloady do domu ;)
  Ana
  www.champagnegirlsaboutown.co.uk

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czy chciałam przeczytać o tym, co dawniej robiło się z krwią z okresu. Nie, nie, jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić, nawet nie chcę. Prawdę mówiąc dla mnie te ciekawostki to nowości, nie słyszałam o nich wcześniej, a tymczasem idę przyszykować sobie chipsy cebulowe, Nutellę i sagany z herbatą, poszukać archiwalnych meczów mojej ulubionej drużyny i wyjąć pierzynę z łóżka...
  ...brace yourselves, period is coming.

  Pozdrawiam, Kat de Wolf
  http://katdewolf.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. krew menstuacyjna jako lekarstwo? fuj!

  OdpowiedzUsuń
 4. powtarzam za przedmówcą - Brawo Japonczycy :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawostka z Aborygenami trochę straszna i dziwna :D A wolne od pracy z "okazji" miesiączki - nieźle!

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdybym miała z tego tytułu wolne dni w pracy to oszalalabym ze szczęścia , wyprowadzam sie !;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za KAŻDY komentarz:). Wszystkie czytam i nieodmiennie się z nich cieszę:).
Jeżeli chcecie zostawić link do swojego bloga albo posta, który tematycznie jakoś pokrywa się z którymś z moim - proszę, nie mam z tym problemu, ale będzie mi miło, jeżeli przy okazji dołączycie do grona Obserwatorów;).
Pozdrawiam!!!
Spinki i Szpilki

Like us on Facebook